Zdrowa ciąża: badania w I trymestrze
- By : Tvagro.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: brzuch, odchudzanie, tkanka tłuszczowa, zdrowie
Pierwsze miesiące ciąży są wyjątkowo uciążliwe. To czas, w którym występują liczne i bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej kobiety spodziewające się dziecka cierpią na przewlekłe mdłości i pojawiające się o różnych godzinach wymioty, problemy z trawieniem (m.in. biegunki lub zaparcia), a także permanentne zmęczenie, omdlenia i osłabienie organizmu. W okolicach talii pojawia się delikatna tkanka tłuszczowa, a sam brzuch staje się tkliwy i pobolewający. To jednak czas, w którym szczególnie należy zwrócić uwagę na zdrowie, a także pamiętać o wykonaniu wszystkich ważnych badań. Oto pięć z nich, które należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży!
1. Pierwsza wizyta u ginekologa
Pierwszą wizytę u ginekologa zaleca się przeprowadzić między 6 a 9 tygodniem ciąży. To optymalny czas na pierwsze badanie ultrasonograficzne, które umożliwi zaobserwowanie bijącego serca zarodka. Równocześnie to moment, w którym zostaną nam zlecone wszelkie dodatkowe badania, które pozwolą na monitorowanie stanu zdrowia w ciąży.
2. Badania ogólne
Raz w miesiącu u każdej ciężarnej zaleca się przeprowadzenie profilaktycznych badań ogólnych moczu, które mają na celu wczesne wykrycie niebezpiecznych dla rozwoju płodu infekcji, a także poważniejszych chorób nerek i występowania białka w moczu. Dodatkowo co miesiąc wykonuje się podstawową morfologię, dzięki której szybko wykrywa się anemię, która występuje u wielu ciężarnych kobiet.
3. Badania wirusowe
Na początku ciąży należy wykonać badania na przewlekłe choroby wirusowe, które mogą wpływać na rozwijający się płód. Należy do nich m.in. toksoplazmoza, cytomegalia, wirus zapalenia wątroby typu B oraz HIV. W pierwszym trymestrze przeprowadza się również badania na obecność chorób wenerycznych.
4. Badania szczegółowe
Podczas pierwszych tygodni ciąży warto wykonać cytologię. Coraz więcej lekarzy kieruje również pacjentkę na profilaktyczne badanie ultrasonograficzne piersi. Wśród badań szczegółowych warto wyróżnić badania na różnego rodzaje niedobory, które mogą być groźne dla rozwijającego się zarodka. Powinny je wykonać przede wszystkim kobiety wcześniej przechodzące przez restrykcyjne odchudzanie, a także osoby cierpiące na zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych (np. zespół jelita drażliwego, problemy z wchłanianiem kwasu foliowego czy celiakię).
5. Badania prenatalne
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przeprowadzenie szczegółowego badania ultrasonograficznego w okolicy 12 tygodnia. To także optymalny czas na przeprowadzenie dodatkowych badań prenatalnych czyli tzw. testu podwójnego. Składa się on z dokładnego badania USG wykonywanego przez specjalistę z certyfikatem organizacji FMF oraz badań krwi z oznaczeniem białka pappa. Przeanalizowane wyniki pozwalają na oszacowanie ryzyka wystąpienia najczęstszych wad genetycznych (m.in. zespołu Downa i Edwardsa) , a także na ocenienie ryzyka wystąpienia problemów z zatruciem ciążowym, przepływami pępowinowymi i wydolnością łożyska. Badania te są bezpłatne dla kobiet powyżej 35 roku życia oraz wszystkich osób, u których podejrzewa się wystąpienie wad płodu.