Chroń się w upalne dni

Zdrowie

Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne

Udar słoneczny to przegrzanie organizmu, które może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Objawy udaru to osłabienie, odczuwanie niepokoju, bóle oraz zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 999, a także przenieść się w miejsce zacienione. Należy również nawodnić organizm, zastosować chłodne okłady. Warto patrzeć co dzieje się wokół, a gdy ktoś ma podobne objawy zareagować i wezwać pomoc. Należy takiej osobie zapewnić cień, a także postępować według wskazówek osoby obsługującej nasze zgłodzenie. Czy można uchronić się przed udarem słonecznym? Oczywiście, że tak.

Środki ostrożności przed udarem słonecznym

Na udar słoneczny najbardziej narażone są osoby otyłe, seniorzy, dzieci, a także osoby będące pod wpływem alkoholu. Jednak tak naprawdę każdy człowiek może go doznać. Na szczęście przed przegrzaniem organizmu można się odpowiednio chronić. Warto w porze letniej wprowadzić w życie tych kilka prostych zasad:
Płyny – nawodnienie organizmu jest ważne, a w porze letniej w szczególności. Najlepiej sprawdzi się oczywiście woda, którą zawsze warto mieć przy sobie i z niej korzystać.
Krem z filtrem – to niezbędny kosmetyk w upalne dni. Należy zaaplikować go na skórę jeszcze przed wyjściem na dwór, a także ponawiać aplikację co kilka godzin.
Cień – warto poszukiwać go w ciepłe dni. Długotrwała ekspozycja organizmu na działanie promieni słonecznych zazwyczaj kończy się bardzo źle. Cień z pewnością jest dużo lepszym rozwiązaniem.
Nakrycie głowy – może to być kapelusz, czapka albo lekka i zwiewna chusta. Głowa i kark to miejsca, które po prostu muszą być ochronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Te środki ostrożności nie są skomplikowane, a mogą uratować zdrowie i życie. Z pewnością warto się do nich zastosować.

Podsumowanie

Udar słoneczny to skutek przegrzania organizmu. Może powodować śpiączkę, a w ekstremalnych przypadkach nawet zgon. Warto więc pamiętać o ostrożności w czasie letnich upałów. Opisane wyżej sposoby nie są trudne do wprowadzenia, a mogą uratować cenne zdrowie i życie. Pamiętaj, że najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, te pod wpływem alkoholu. Obserwuj więc ludzi w swoim otoczeniu, jeśli mają niepokojące objawy, wezwij pomoc. Szybkie działanie w tym przypadku jest bardzo ważne. Mimo iż lato to czas odpoczynku i często także beztroski, zdrowy rozsądek i umiar są koniecznością.

Zdrowie
Sprawdź co warto wiedzieć o noworodkach

Wszystko, co dzieje się po narodzinach dziecka, to niemałe wyzwanie dla rodziców. Oczekujesz na swoje pierwsze dziecko? A może masz już możliwość tulenia noworodka w swoich ramionach? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, które warto znać. Zapraszamy do lektury, która odpowie na najbardziej nurtujące pytania świeżo upieczonych rodziców. Kilka ważnych informacji …

Zdrowie
Jak można zapobiegać szumom usznym?

W dzisiejszych czasach ludzie często cierpią na różne choroby. Jednak nie zdawali sobie sprawy, jakie faktycznie przyniosą rezultaty. Wiele chorób pojawia się albo z powodu braku niektórych witamin i minerałów, albo na odwrót. Ich przedawkowanie będzie miało również negatywny wpływ na nasz organizm. To coś więcej niż tylko dostarczanie pożywienia …

Zdrowie
Sposoby na zapobieganie bezsenności.

Coraz więcej osób skarży się na chroniczną bezsenność. Jak uniknąć problemów ze snem. Leczenie i zapobieganie bezsenności wcale nie musi być trudne. W skutecznej prewencji może pomóc kilka praktycznych porad: Utrzymuj stałą porę snu i pobudki z dnia na dzień, także w weekendy. Pozwoli to uregulować zegar biologiczny. Twoje ciało …