Chroń się w upalne dni

Zdrowie

Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne

Udar słoneczny to przegrzanie organizmu, które może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Objawy udaru to osłabienie, odczuwanie niepokoju, bóle oraz zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 999, a także przenieść się w miejsce zacienione. Należy również nawodnić organizm, zastosować chłodne okłady. Warto patrzeć co dzieje się wokół, a gdy ktoś ma podobne objawy zareagować i wezwać pomoc. Należy takiej osobie zapewnić cień, a także postępować według wskazówek osoby obsługującej nasze zgłodzenie. Czy można uchronić się przed udarem słonecznym? Oczywiście, że tak.

Środki ostrożności przed udarem słonecznym

Na udar słoneczny najbardziej narażone są osoby otyłe, seniorzy, dzieci, a także osoby będące pod wpływem alkoholu. Jednak tak naprawdę każdy człowiek może go doznać. Na szczęście przed przegrzaniem organizmu można się odpowiednio chronić. Warto w porze letniej wprowadzić w życie tych kilka prostych zasad:
Płyny – nawodnienie organizmu jest ważne, a w porze letniej w szczególności. Najlepiej sprawdzi się oczywiście woda, którą zawsze warto mieć przy sobie i z niej korzystać.
Krem z filtrem – to niezbędny kosmetyk w upalne dni. Należy zaaplikować go na skórę jeszcze przed wyjściem na dwór, a także ponawiać aplikację co kilka godzin.
Cień – warto poszukiwać go w ciepłe dni. Długotrwała ekspozycja organizmu na działanie promieni słonecznych zazwyczaj kończy się bardzo źle. Cień z pewnością jest dużo lepszym rozwiązaniem.
Nakrycie głowy – może to być kapelusz , czapka albo lekka i zwiewna chusta. Głowa i kark to miejsca, które po prostu muszą być ochronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Te środki ostrożności nie są skomplikowane, a mogą uratować zdrowie i życie. Z pewnością warto się do nich zastosować.

Podsumowanie

Udar słoneczny to skutek przegrzania organizmu. Może powodować śpiączkę, a w ekstremalnych przypadkach nawet zgon. Warto więc pamiętać o ostrożności w czasie letnich upałów. Opisane wyżej sposoby nie są trudne do wprowadzenia, a mogą uratować cenne zdrowie i życie. Pamiętaj, że najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, te pod wpływem alkoholu. Obserwuj więc ludzi w swoim otoczeniu, jeśli mają niepokojące objawy, wezwij pomoc. Szybkie działanie w tym przypadku jest bardzo ważne. Mimo iż lato to czas odpoczynku i często także beztroski, zdrowy rozsądek i umiar są koniecznością.

Zdrowie
Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?

Spędzanie czasu przed ekranami laptopów i smartfonów to znak dzisiejszych czasów. Komputery i inne urządzenia multimedialne służą nam bowiem nie tylko do pracy i nauki, ale zapewniają również rozrywkę. To w nich szukamy informacji, oglądamy filmy, kontaktujemy się ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że przed ekranami spędzamy całe dnie, co …

Zdrowie
Mięta i jej morfologia.

Mięta jest znana z zastosowania w chemii, ziołach, herbatach, kosmetykach. Mięta jest bardzo dobrym ziołem, które pozwala ukoić ból brzucha, problemy jelitowe, wzdęcia. Jak i również jest stosowana w pastach do zębów, gumach do żucia i tak dalej. Uzależnienie od ogrodnictwa nie jest najgorszym z życiowych wyborów. – Cora Lea …

Zdrowie
Lipa i jej właściwości.

Lipa to piękne drzewo, o którym pisał Jan Kochanowski. Mówił o tym, że gość może siąść przy lipie, schować się przed słońcem.  Lipa to stare okazałe drzewo, którego liście i kwiaty są stosowane w herbatach ziołowych. Ci, którzy cierpią na alergie, wiedzą, jak bardzo może uprzykrzyć życie, łzawienie oczu, katar, …