Zapobieganie zapaleniu tchawicy

Zdrowie

Co to jest zapalenie tchawicy?

Nos ogrzewa, nawilża i filtruje powietrze, którym oddychamy, gdy powietrze dociera do płuc. Jeśli masz laryngektomię lub tracheostomię, ten system jest pomijany. Możesz mieć problemy z utrzymaniem wilgoci w drogach oddechowych. Może to spowodować suche podrażnienie dróg oddechowych znane jako zapalenie tchawicy.

Ta ulotka ma pomóc w zapobieganiu zapaleniu tchawicy, napadom kaszlu i gęstym wydzielinie. Grube wydzieliny są trudne do odkaszlnięcia i mogą zatykać drogi oddechowe.

Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, musisz zwiększyć wilgotność powietrza. Źródła ciepła mogą pozbawiać wilgoć powietrza w domu, utrudniając oddychanie. Jak wygląda zapobieganie zapaleniu tchawicy?

Oto kilka sposobów na zapewnienie odpowiedniej wilgotności.

• Umieść nawilżacz pokojowy o dużej pojemności (9-10 galonów) w głównej części mieszkalnej. Po przepisaniu przez lekarza, niektóre ubezpieczenia zdrowotne pokryją koszty nawilżacza. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową.
• Umieść mały waporyzator przy łóżku, aby dodać wilgoci w nocy.
• Umieść płytkie garnki z wodą na kaloryferze w domu. Jest to łatwy i tani sposób na nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.
• W przypadku nowszych domowych systemów grzewczych zmień wbudowany higrostat na 45-50%. Użyj taniego miernika, aby utrzymać poziom na poziomie 50%. Można je znaleźć w sklepie z narzędziami.
• Zrób łazienkę wypełnioną parą. Jest to najbardziej pomocne przy usuwaniu gęstych wydzielin. Włącz ciepłą wodę pod prysznicem i zamknij drzwi łazienki. Niech pomieszczenie wypełni się parą. Oddychaj wilgotnym powietrzem..
• Użyj domowego urządzenia do „mgiełki” lub nebulizatora. Niektóre ubezpieczenia pokrywają koszty, jeśli zostały przepisane przez lekarza. Maszynę tę możesz dostać od sprzedawcy zaopatrzenia medycznego.
• Chronić rurkę stomijną lub dotchawiczą. Użyj gazy, osłony stomijnej, szydełkowego śliniaka lub innego materiału niestrzępiącego się. Pomaga to nawilżyć i ogrzać wdychane powietrze.
• Jeśli jesteś pacjentką po laryngektomii całkowitej, noś HME i zmieniaj ją codziennie.

Można również stosować produkty dostępne bez recepty. Niewielką, wstępnie napełnioną butelkę ze spryskiwacz em można nosić w kieszeni lub torebce i uzupełniać. Jest poręcznym źródłem wilgoci. W razie potrzeby możesz zamoczyć tchawicę lub stomię co 1-2 godziny.

Możesz zrobić normalną sól fizjologiczną w domu, dodając 2 łyżeczki soli do jednego litra wrzącej wody. Schłodzić i przechowywać sól fizjologiczną w lodówce. Wyrzuć niewykorzystaną sól fizjologiczną po 1 tygodniu.

Pamiętaj, aby regularnie używać roztworu soli fizjologicznej. Życie w chłodniejszym klimacie może zwiększać potrzebę stosowania soli fizjologicznej nawet co dwie godziny. Pij dużo płynów. Pijąc 6-8 szklanek płynów dziennie, możesz pomóc utrzymać rzadką wydzielinę.

 

Zdrowie
Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?

Spędzanie czasu przed ekranami laptopów i smartfonów to znak dzisiejszych czasów. Komputery i inne urządzenia multimedialne służą nam bowiem nie tylko do pracy i nauki, ale zapewniają również rozrywkę. To w nich szukamy informacji, oglądamy filmy, kontaktujemy się ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że przed ekranami spędzamy całe dnie, co …

Zdrowie
Mięta i jej morfologia.

Mięta jest znana z zastosowania w chemii, ziołach, herbatach, kosmetykach. Mięta jest bardzo dobrym ziołem, które pozwala ukoić ból brzucha, problemy jelitowe, wzdęcia. Jak i również jest stosowana w pastach do zębów, gumach do żucia i tak dalej. Uzależnienie od ogrodnictwa nie jest najgorszym z życiowych wyborów. – Cora Lea …

Zdrowie
Lipa i jej właściwości.

Lipa to piękne drzewo, o którym pisał Jan Kochanowski. Mówił o tym, że gość może siąść przy lipie, schować się przed słońcem.  Lipa to stare okazałe drzewo, którego liście i kwiaty są stosowane w herbatach ziołowych. Ci, którzy cierpią na alergie, wiedzą, jak bardzo może uprzykrzyć życie, łzawienie oczu, katar, …