Zdrowa ciąża: badania w III trymestrze

Zdrowie

Trzeci trymestr ciąży jest wyjątkowo wymagający. To czas, w którym znacząco rośnie masa ciała dziecka, przez co mogą występować różne nieprzyjemne dolegliwości. Zwiększa się również zapotrzebowanie organizmu na składniki mineralne, a ich niedostarczanie wiązać się może z niedoborami, a nawet osłabieniem kości, zębów i paznokci u ciężarnej. To także czas, w którym warto kontynuować dbanie o zdrowie oraz skrupulatne wykonywanie wszystkich badań. Oto 5 z nich, o których nie wolno zapominać!

1. Badania profilaktyczne

Comiesięczne badania profilaktyczne obejmują ogólne badanie moczu oraz podstawową morfologię krwi. Badanie moczu pozwala na wczesne wykrycie infekcji układu moczowego, która mogłaby być niebezpieczna dla zdrowia dziecka, a nawet skutkować zakażeniem nerek, co stanowi stan zagrażający życiu matki. Regularne badanie moczu może pomóc wykryć cholestazę ciążową, która dotyka najczęściej kobiety w III trymestrze i jest wskazaniem do wcześniejszego rozwiązania ciąży. Regularnie wykonywana morfologia pozwala na wykrycie anemii, która często pojawia się na tym etapie ciąży i wymaga dodatkowej suplementacji żelaza.

2. Badanie GBS

W okolicy 36 tygodnia ciąży (chyba, że istnieje ryzyko przedwczesnego porodu) zleca się wykonanie badania mikrobiologicznego GBS. Podczas wizyty ginekologicznej pobierane są próbki, które następnie pozwalają na zbadanie flory bakteryjnej pochwy i odbytu oraz wykrycie groźnych dla płodu paciorkowców. Jeśli Twoje badanie wyszło pozytywnie – nie martw się! W trakcie porodu zostanie podany antybiotyk, dzięki któremu Twoje dziecko będzie w pełni bezpieczne od skutków zarażenia.

3. Wizyta u fizjoterapeuty

W trakcie III trymestru ciąży często dochodzi do różnych uszkodzeń układu kostnego. Przez rosnącą masę obciążone są stawy, a rozwijający się płód uciska na kręgosłup. Często pojawia się również rozstęp mięśni prostych brzucha, którego leczenie może być długotrwałe i obejmować nawet czas po porodzie. Leczenie bólu kręgosłupa, stawów i stóp jest również ważne z punktu widzenia dochodzenia do siebie po ciąży.

4. Badania prenatalne

Pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży zaleca się wykonanie trzecich i ostatnich badań prenatalnych. To badanie, w którym określa się wielkość i anatomię płodu, a także stan i wydolność łożyska i wszystkie przepływy wewnątrzmaciczne. To także idealny czas na zrobienie USG 3D i zyskanie niezwykłej pamiątki z ciąży! Trzecie badania prenatalne są jednak bezpłatne jedynie dla kobiet, u których wcześniej wykryto nieprawidłowości (np. wady rozwojowe u płodu). Badanie można wykonać jednak prywatnie w większości prywatnych klinik.

5. Badania u specjalistów

Poród zbliża się wielkimi krokami – to ważne, by odpowiednio się do niego przygotować. Choć wiele kobiet ma swoje osobiste preferencje co do przebiegu samego porodu, warto poradzić się ze specjalistami, którzy zakwalifikują ciężarną do porodu naturalnego lub zlecą cesarskie cięcie. Warto zgłosić się m.in. do okulisty oraz do ortopedy, którzy wykluczą zdrowotne przeciwwskazania do porodu siłami naturami.

 

Zdrowie
Chroń się w upalne dni

Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne Udar słoneczny to przegrzanie organizmu, które może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Objawy udaru to osłabienie, odczuwanie niepokoju, bóle oraz zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 999, a także przenieść się w miejsce zacienione. Należy również nawodnić organizm, …

Zdrowie
Jak można zapobiegać szumom usznym?

W dzisiejszych czasach ludzie często cierpią na różne choroby. Jednak nie zdawali sobie sprawy, jakie faktycznie przyniosą rezultaty. Wiele chorób pojawia się albo z powodu braku niektórych witamin i minerałów, albo na odwrót. Ich przedawkowanie będzie miało również negatywny wpływ na nasz organizm. To coś więcej niż tylko dostarczanie pożywienia …

Zdrowie
Sposoby na zapobieganie bezsenności.

Coraz więcej osób skarży się na chroniczną bezsenność. Jak uniknąć problemów ze snem. Leczenie i zapobieganie bezsenności wcale nie musi być trudne. W skutecznej prewencji może pomóc kilka praktycznych porad: Utrzymuj stałą porę snu i pobudki z dnia na dzień, także w weekendy. Pozwoli to uregulować zegar biologiczny. Twoje ciało …