Zadbaj o uszy

Zdrowie

Przyczyny szumów usznych

Chyba każdy dorosły człowiek miał chociaż raz do czynienia z szumami usznymi. Są to różne dźwięki, takie jak szum czy nieprzyjemny pisk, który słyszymy bez odziaływań bodźców pochodzących z zewnątrz. Takie doświadczenie może mieć różne powody, jak na przykład hałas, niezdrowa dieta, brak regularnej aktywności fizycznej, czy nieodpowiednia higiena uszu. Jeśli szumy uszne pojawiają się jedynie czasami i nie trwają długo, najprawdopodobniej nie są powodem do obaw. Jeśli jednak stan ten trwa dłuższy czas, wizyta u lekarza specjalisty jest niezbędna. Dzięki szybkiej reakcji istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dolegliwość zostanie skutecznie i szybko wyleczona.

Szumy uszne leczenie

Sposób leczenia szumów usznych zależy od przyczyny powstania dolegliwości oraz od tego, jaki rodzaj terapii wybierze lekarz specjalista. Wizyta u laryngologa do przede wszystkim wywiad lekarski, a także bezbolesne badania i odpowiednia diagnoza. Doświadczony lekarz jest wówczas bardzo potrzebny, aby leczenie zakończyło się upragnionym sukcesem. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie i wyleczenie podstawowej choroby, której skutkiem są szumy uszne. Przykładem stosowanej terapii jest na przykład tlenowa terapia hiperbaryczna.
Przyczyną pojawiania się szumów usznych nie musi być choroba. Niezdrowa dieta, brak ruchu, stosowanie używek, brak odpowiedniej ilości i jakości snu czy odpoczynku – to tylko niektóre sytuacje, które mogą powodować te nieprzyjemne dolegliwości. Warto więc prowadzić zdrowy tryb życia, w miarę możliwości unikać stresu i narażania się na hałas. Nie można również zapomnieć o prawidłowej i regularnej higienie uszu. Jeśli jednak szumy uszne nie ustępują, wówczas koniecznie należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty.
Warto dbać o zdrową dietę, unikanie używek i aktywność fizyczną nawet wówczas, gdy nie odczuwa się negatywnych skutków niezdrowego trybu życia.

Podsumowanie

Szumy uszne to częsta dolegliwość, z którą mierzy się wiele osób. Jeśli są spowodowane zabawą na imprezie, prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak mimo zdrowego trybu życia problem nie znika, należy zwrócić się po pomoc do laryngologa. Szybka reakcja i odpowiednie działanie zwiększają szansę na to, iż dolegliwość zostanie usunięta skutecznie. W niektórych przypadkach jedynie badanie, diagnoza i leczenie są skutecznym rozwiązaniem. Słuch to bardzo ważny zmysł, warto więc o niego zadbać.

 

Zdrowie
Sprawdź co warto wiedzieć o noworodkach

Wszystko, co dzieje się po narodzinach dziecka, to niemałe wyzwanie dla rodziców. Oczekujesz na swoje pierwsze dziecko? A może masz już możliwość tulenia noworodka w swoich ramionach? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, które warto znać. Zapraszamy do lektury, która odpowie na najbardziej nurtujące pytania świeżo upieczonych rodziców. Kilka ważnych informacji …

Zdrowie
Chroń się w upalne dni

Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne Udar słoneczny to przegrzanie organizmu, które może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Objawy udaru to osłabienie, odczuwanie niepokoju, bóle oraz zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 999, a także przenieść się w miejsce zacienione. Należy również nawodnić organizm, …

Zdrowie
Jak można zapobiegać szumom usznym?

W dzisiejszych czasach ludzie często cierpią na różne choroby. Jednak nie zdawali sobie sprawy, jakie faktycznie przyniosą rezultaty. Wiele chorób pojawia się albo z powodu braku niektórych witamin i minerałów, albo na odwrót. Ich przedawkowanie będzie miało również negatywny wpływ na nasz organizm. To coś więcej niż tylko dostarczanie pożywienia …