Nadwaga u dziecka – przyczyny i skutki

Zdrowie

Coraz częściej młodzi ludzie borykają się z problemem nadmiernej masy ciała. Choć jeszcze kilka lat temu kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi były raczej domeną osób starszych, dziś bardzo duża ilość nastolatków, a nawet dzieci, cierpi z powodu niewłaściwej masy ciała.

Nadwaga u dziecka – przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadwagi u dzieci jest nieprawidłowy tryb życia. Brak sportu i aktywności fizycznej, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem, komputerem lub telefonem komórkowym, a także zła dieta sprawiają, że nadmierna podaż kaloryczna odkłada się w tkance tłuszczowej. Psycholodzy dopatrują się również przyczyn behawioralnych i społecznych w nadwadze: dzieci coraz częściej nie zawierają nowych znajomości i nie chcą wychodzić z domu , a także rezygnują z kontaktu z rówieśnikami na rzecz internetowych znajomości. Winę w dużej mierze ponoszą również rodzice, którzy nie zapewniają dziecku atrakcyjnych sposób na aktywny wypoczynek, a także nie zwracają uwagi na ubogi w witaminy jadłospis. Wielu z nich także bagatelizuje problem nadwagi u swoich pociech.

Rzadziej przyczyną nadwagi są problemy zdrowotne (np. schorzenia tarczycy). Zdarza się jednak, że już bardzo młode osoby mają problemy hormonalne, które bezpośrednio wpływają na problemy z utrzymaniem właściwej wagi oraz odpowiadają za zwiększone łaknienie i skłonność do tycia.

Nadwaga u dziecka – skutki

Należy pamiętać, że nabyta w okresie wczesnego dzieciństwa tkanka tłuszczowa zostaje już na zawsze – choć komórki tłuszczowe mogą się znacząco zmniejszyć pod wpływem diety, skłonność do tycia pozostanie już na zawsze. Nadwaga u dorastającego dziecka może skutkować problemami ze stawami i kośćmi, co może nawet wpływać na niewłaściwą postawę i deformacje tkanki kostnej. W tym przypadku niezbędna będzie fizykoterapia oraz długotrwała rehabilitacja, które pomogą na odzyskanie sprawności. Nadwaga u dziecka może także sprzyjać pojawieniu się wczesnych problemów z krążeniem oraz wystąpieniu cukrzycy, której leczenie będzie trwało już całe życie. Dodatkowo warto pamiętać, że otyłość jest jedną z przyczyn występowania nowotworów – także u osób bardzo młodych – a terapia przeciwnowotworowa zawsze obarczona jest ryzykiem niepowodzenia.

Jak walczyć z nadwagą u dzieci?

Jako rodzice mamy wiele możliwości. Przede wszystkim warto zadbać o jadłospis – dieta powinna być lekka, bogata w warzywa i owoce oraz oparta na produktach pełnoziarnistych. Słodycze warto zamienić na domowe, niskokaloryczne i naturalne przekąski, takie jak musy owocowe i sorbety. Należy całkowicie zrezygnować ze słodkich napojów, smażonych potraw i kupnych, niezdrowych i wysokokalorycznych dań.
Z pewnością warto angażować dziecko w różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem będzie całodzienna wycieczka rowerowa, weekendowy wypad do aquaparku czy rodzinny trekking w górach. Tego typu aktywności sprawią, że dziecko chętniej będzie angażować się w różnego rodzaju zajęcia sportowe i polubi aktywny wypoczynek.

 

Zdrowie
Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?

Spędzanie czasu przed ekranami laptopów i smartfonów to znak dzisiejszych czasów. Komputery i inne urządzenia multimedialne służą nam bowiem nie tylko do pracy i nauki, ale zapewniają również rozrywkę. To w nich szukamy informacji, oglądamy filmy, kontaktujemy się ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że przed ekranami spędzamy całe dnie, co …

Zdrowie
Mięta i jej morfologia.

Mięta jest znana z zastosowania w chemii, ziołach, herbatach, kosmetykach. Mięta jest bardzo dobrym ziołem, które pozwala ukoić ból brzucha, problemy jelitowe, wzdęcia. Jak i również jest stosowana w pastach do zębów, gumach do żucia i tak dalej. Uzależnienie od ogrodnictwa nie jest najgorszym z życiowych wyborów. – Cora Lea …

Zdrowie
Lipa i jej właściwości.

Lipa to piękne drzewo, o którym pisał Jan Kochanowski. Mówił o tym, że gość może siąść przy lipie, schować się przed słońcem.  Lipa to stare okazałe drzewo, którego liście i kwiaty są stosowane w herbatach ziołowych. Ci, którzy cierpią na alergie, wiedzą, jak bardzo może uprzykrzyć życie, łzawienie oczu, katar, …