Każdy opiekun chce, aby jego kot był zdrowy i silny. Pomóc w tym może odpowiednie żywienie. Jednak pamiętajmy, że zdrowy kot, to kot jedzący przeznaczone dla siebie pokarmy. Zjadanie resztek z pańskiego stołu nie jest najlepszym pomysłem. Prawidłowa dieta kota to odpowiednio skomponowane posiłki, dostarczające zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych. W takim razie co dawać kotu do jedzenia?
Właściciele kotów zgodnie przyznają, że są to urocze zwierzęta domowe. Dlatego też lubią je rozpieszczać. Jednak właściciele muszą zachować umiar, by kot zachował zdrowie na długie lata. Nie zawsze to na co pupil ma ochotę jest dla niego odpowiednie. Dlatego też odpowiednie żywienie to nie tylko kwestia dbałości o zdrowie mruczka, ale wyraz prawdziwej miłości do zwierzęcia.
Czym karmić kota?
Jednym z największych przysmaków kotów jest łosoś. Ryba ta to bogate źródło kwasów tłuszczowych omega 3. W łososiu występuje także tauryna , która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu naszego pupila. Jest to jedna z niewielu ryb, która może być podawana kotu na surowo. Świetnym uzupełnienie kociej diety jest czysty olej z łososia czy dorsza. Można nim polać karmę. Dzięki temu kot zyska cenne kwasy omega 3, a jego sierść będzie lśniąca i zdrowa.
Od czasu do czasu nasz kot może zjeść żółtko jaj. Jednak nie może to być częściej niż raz w tygodniu. Nie wolno żółtka mieszać z białkiem. Żółtko zawiera w sobie wiele witamin i tłuszczy, które wzmocnią odporność kota. Domowe, zdrowe i zbilansowane jedzenie dla kota musi uwzględniać podroby. Najlepsze są serca i żołądki.
Koty to mięsożercy. Nie oznacza to jednak, że nie mogą jeść warzyw. W domowym jedzeniu warto uwzględnić dodatek warzywny. Jednak jedzenie dla kota nie może się opierać tylko i wyłącznie na warzywach. Jednym z warzyw, które kot lubi jest dynia. Warto wiedzieć, że jest ona częstym dodatkiem do gotowych karm dla kotów.
Przyjęło się, że koty powinny pić mleko. Nie jest to prawda. Mleko dla kotów to jedynie źródło cukrów prostych. Nie jest ono też całkowicie trawione i może powodować różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, bóle, niestrawność, biegunki, gazy. Mleko to tak naprawdę puste kalorie dla kota, które nie wnosi nic wartościowego do kociej diety.
Kotu niewychodzącemu warto zapewnić dostęp do trawy. Co prawda trawa nie jest trawiona i nie dostarcza żadnych substancji odżywczych, ale działa jak zmiotka, zabierając wszystkie niewchłonięte i zalegające składniki.