Drugi trymestr ciąży przez większość matek uznawany jest za najlepszy czas w całej ciąży. Wreszcie przestają męczyć typowe dolegliwości pierwszych tygodni ciąży: ustają mdłości i wymioty, zmniejsza się tkliwość piersi, a także znacząco wzrasta poziom energii. Równocześnie nie jest to jeszcze czas typowych problemów z końca ciąży: bólu stóp i kręgosłupa i coraz bardziej ciążącego brzucha. Także w II trymestrze należy jednak pamiętać o wykonywaniu niezbędnych badań. Oto 5 z nich, o których warto pamiętać w ciąży!
1. Badania krwi i moczu
W trakcie II trymestru kilkukrotnie otrzymasz zalecenie wykonania ogólnego badania moczu oraz profilaktycznej morfologii. To czas, w którym często u kobiet pojawia się delikatna anemia. Jednak przy otrzymaniu niewłaściwych wyników nie należy się martwić! W większości przypadków zalecana jest suplementacja żelaza, a poziom hemoglobiny reguluje się do czasu porodu. Pamiętaj, by w przypadku jakichkolwiek objawów ze strony układu moczowego wybrać się na dodatkowe badania.
2. Badania USG i badania prenatalne
W trakcie drugiego trymestru zalecane jest wykonanie kolejnego USG, które ma na celu ocenę anatomii rozwijającego się płodu. Dodatkowo można wykonać także bardziej dokładne badania prenatalne, które wykonywane są przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami. Badania te są bezpłatne dla kobiet powyżej 35 roku życia, a także wszystkich pań, u których podejrzewa się wystąpienie nieprawidłowości ciążowych. Każda kobieta dbająca o swoje zdrowie i zdrowie nienarodzonego dziecka może jednak wykonać szczegółowe badania prenatalne prywatnie lub skorzystać z programów dofinansowań w niektórych miastach.
3. Wywiad psychologiczny
Podczas wizyt u ginekologa prawdopodobnie przeprowadzony zostanie z Tobą dokładny wywiad na temat samopoczucia i objawów depresyjnych. Słysząc pytania o kondycję psychiczną nie wpadaj w panikę! To normalne postępowanie, które ma na celu przesiewowe wykrywanie osób, które należy skierować do specjalistów, takich jak psycholog lub psychoterapeuta.
4. Krzywa cukrowa
Pod koniec II trymestru wykonywana jest tzw. krzywa cukrowa czyli ustny test obciążenia glukozą. Badanie polega na wypiciu roztworu z 75g czystej glukozy, a następnie dwukrotnym pobraniu krwi z żyły głównej w celu oznaczenia poziomu cukru po godzinie i po dwóch godzinach od spożycia roztworu. Do badania musisz być na czczo, a ostatni posiłek powinien być spożyty około 12 godzin przez pierwszym pobraniem krwi. Warto w ten dzień zrezygnować z większych planów i pracy: glukoza bardzo obciąża organizm, a niektóre kobiety mogą dotkliwie odczuwać skutki wypicia roztworu nawet kilka godzin po jego spożyciu.
5. Badania specjalistyczne
W drugim trymestrze być może zostaniesz skierowana także do innych specjalistów np. ortopedy , fizjoterapeuty lub okulisty. Twój lekarz może także w tym czasie wykonać cytologię lub skierować Cię na profilaktyczne USG piersi. To czas, w którym warto również przyjrzeć się wszelkim zmianom skórnym, pieprzykom i znamionom, które pod wpływem hormonów mogą nieco się powiększać. Każda tego typu zmiana na ciele wymaga pilnej wizyty u dermatologa, który oceni jej stan i możliwość przekształcenia się w zmianę złośliwą.