Zdrowa ciąża: badania w I trymestrze

Zdrowie

Pierwsze miesiące ciąży są wyjątkowo uciążliwe. To czas, w którym występują liczne i bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej kobiety spodziewające się dziecka cierpią na przewlekłe mdłości i pojawiające się o różnych godzinach wymioty, problemy z trawieniem (m.in. biegunki lub zaparcia), a także permanentne zmęczenie, omdlenia i osłabienie organizmu. W okolicach talii pojawia się delikatna tkanka tłuszczowa, a sam brzuch staje się tkliwy i pobolewający. To jednak czas, w którym szczególnie należy zwrócić uwagę na zdrowie, a także pamiętać o wykonaniu wszystkich ważnych badań. Oto pięć z nich, które należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży!

1. Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwszą wizytę u ginekologa zaleca się przeprowadzić między 6 a 9 tygodniem ciąży. To optymalny czas na pierwsze badanie ultrasonograficzne, które umożliwi zaobserwowanie bijącego serca zarodka. Równocześnie to moment, w którym zostaną nam zlecone wszelkie dodatkowe badania, które pozwolą na monitorowanie stanu zdrowia w ciąży.

2. Badania ogólne

Raz w miesiącu u każdej ciężarnej zaleca się przeprowadzenie profilaktycznych badań ogólnych moczu, które mają na celu wczesne wykrycie niebezpiecznych dla rozwoju płodu infekcji, a także poważniejszych chorób nerek i występowania białka w moczu. Dodatkowo co miesiąc wykonuje się podstawową morfologię, dzięki której szybko wykrywa się anemię, która występuje u wielu ciężarnych kobiet.

3. Badania wirusowe

Na początku ciąży należy wykonać badania na przewlekłe choroby wirusowe, które mogą wpływać na rozwijający się płód. Należy do nich m.in. toksoplazmoza, cytomegalia, wirus zapalenia wątroby typu B oraz HIV. W pierwszym trymestrze przeprowadza się również badania na obecność chorób wenerycznych.

4. Badania szczegółowe

Podczas pierwszych tygodni ciąży warto wykonać cytologię. Coraz więcej lekarzy kieruje również pacjentkę na profilaktyczne badanie ultrasonograficzne piersi. Wśród badań szczegółowych warto wyróżnić badania na różnego rodzaje niedobory, które mogą być groźne dla rozwijającego się zarodka. Powinny je wykonać przede wszystkim kobiety wcześniej przechodzące przez restrykcyjne odchudzanie, a także osoby cierpiące na zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych (np. zespół jelita drażliwego, problemy z wchłanianiem kwasu foliowego czy celiakię).

5. Badania prenatalne

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przeprowadzenie szczegółowego badania ultrasonograficznego w okolicy 12 tygodnia. To także optymalny czas na przeprowadzenie dodatkowych badań prenatalnych czyli tzw. testu podwójnego. Składa się on z dokładnego badania USG wykonywanego przez specjalistę z certyfikatem organizacji FMF oraz badań krwi z oznaczeniem białka pappa. Przeanalizowane wyniki pozwalają na oszacowanie ryzyka wystąpienia najczęstszych wad genetycznych (m.in. zespołu Downa i Edwardsa) , a także na ocenienie ryzyka wystąpienia problemów z zatruciem ciążowym, przepływami pępowinowymi i wydolnością łożyska. Badania te są bezpłatne dla kobiet powyżej 35 roku życia oraz wszystkich osób, u których podejrzewa się wystąpienie wad płodu.

 

Zdrowie
Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?

Spędzanie czasu przed ekranami laptopów i smartfonów to znak dzisiejszych czasów. Komputery i inne urządzenia multimedialne służą nam bowiem nie tylko do pracy i nauki, ale zapewniają również rozrywkę. To w nich szukamy informacji, oglądamy filmy, kontaktujemy się ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że przed ekranami spędzamy całe dnie, co …

Zdrowie
Mięta i jej morfologia.

Mięta jest znana z zastosowania w chemii, ziołach, herbatach, kosmetykach. Mięta jest bardzo dobrym ziołem, które pozwala ukoić ból brzucha, problemy jelitowe, wzdęcia. Jak i również jest stosowana w pastach do zębów, gumach do żucia i tak dalej. Uzależnienie od ogrodnictwa nie jest najgorszym z życiowych wyborów. – Cora Lea …

Zdrowie
Lipa i jej właściwości.

Lipa to piękne drzewo, o którym pisał Jan Kochanowski. Mówił o tym, że gość może siąść przy lipie, schować się przed słońcem.  Lipa to stare okazałe drzewo, którego liście i kwiaty są stosowane w herbatach ziołowych. Ci, którzy cierpią na alergie, wiedzą, jak bardzo może uprzykrzyć życie, łzawienie oczu, katar, …