Zdrowa ciąża: badania w I trymestrze

Zdrowie

Pierwsze miesiące ciąży są wyjątkowo uciążliwe. To czas, w którym występują liczne i bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej kobiety spodziewające się dziecka cierpią na przewlekłe mdłości i pojawiające się o różnych godzinach wymioty, problemy z trawieniem (m.in. biegunki lub zaparcia), a także permanentne zmęczenie, omdlenia i osłabienie organizmu. W okolicach talii pojawia się delikatna tkanka tłuszczowa, a sam brzuch staje się tkliwy i pobolewający. To jednak czas, w którym szczególnie należy zwrócić uwagę na zdrowie, a także pamiętać o wykonaniu wszystkich ważnych badań. Oto pięć z nich, które należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży!

1. Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwszą wizytę u ginekologa zaleca się przeprowadzić między 6 a 9 tygodniem ciąży. To optymalny czas na pierwsze badanie ultrasonograficzne, które umożliwi zaobserwowanie bijącego serca zarodka. Równocześnie to moment, w którym zostaną nam zlecone wszelkie dodatkowe badania, które pozwolą na monitorowanie stanu zdrowia w ciąży.

2. Badania ogólne

Raz w miesiącu u każdej ciężarnej zaleca się przeprowadzenie profilaktycznych badań ogólnych moczu, które mają na celu wczesne wykrycie niebezpiecznych dla rozwoju płodu infekcji, a także poważniejszych chorób nerek i występowania białka w moczu. Dodatkowo co miesiąc wykonuje się podstawową morfologię, dzięki której szybko wykrywa się anemię, która występuje u wielu ciężarnych kobiet.

3. Badania wirusowe

Na początku ciąży należy wykonać badania na przewlekłe choroby wirusowe, które mogą wpływać na rozwijający się płód. Należy do nich m.in. toksoplazmoza, cytomegalia, wirus zapalenia wątroby typu B oraz HIV. W pierwszym trymestrze przeprowadza się również badania na obecność chorób wenerycznych.

4. Badania szczegółowe

Podczas pierwszych tygodni ciąży warto wykonać cytologię. Coraz więcej lekarzy kieruje również pacjentkę na profilaktyczne badanie ultrasonograficzne piersi. Wśród badań szczegółowych warto wyróżnić badania na różnego rodzaje niedobory, które mogą być groźne dla rozwijającego się zarodka. Powinny je wykonać przede wszystkim kobiety wcześniej przechodzące przez restrykcyjne odchudzanie, a także osoby cierpiące na zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych (np. zespół jelita drażliwego, problemy z wchłanianiem kwasu foliowego czy celiakię).

5. Badania prenatalne

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przeprowadzenie szczegółowego badania ultrasonograficznego w okolicy 12 tygodnia. To także optymalny czas na przeprowadzenie dodatkowych badań prenatalnych czyli tzw. testu podwójnego. Składa się on z dokładnego badania USG wykonywanego przez specjalistę z certyfikatem organizacji FMF oraz badań krwi z oznaczeniem białka pappa. Przeanalizowane wyniki pozwalają na oszacowanie ryzyka wystąpienia najczęstszych wad genetycznych (m.in. zespołu Downa i Edwardsa), a także na ocenienie ryzyka wystąpienia problemów z zatruciem ciążowym, przepływami pępowinowymi i wydolnością łożyska. Badania te są bezpłatne dla kobiet powyżej 35 roku życia oraz wszystkich osób, u których podejrzewa się wystąpienie wad płodu.

 

Zdrowie
Chroń się w upalne dni

Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne Udar słoneczny to przegrzanie organizmu, które może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Objawy udaru to osłabienie, odczuwanie niepokoju, bóle oraz zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 999, a także przenieść się w miejsce zacienione. Należy również nawodnić organizm, …

Zdrowie
Jak można zapobiegać szumom usznym?

W dzisiejszych czasach ludzie często cierpią na różne choroby. Jednak nie zdawali sobie sprawy, jakie faktycznie przyniosą rezultaty. Wiele chorób pojawia się albo z powodu braku niektórych witamin i minerałów, albo na odwrót. Ich przedawkowanie będzie miało również negatywny wpływ na nasz organizm. To coś więcej niż tylko dostarczanie pożywienia …

Zdrowie
Sposoby na zapobieganie bezsenności.

Coraz więcej osób skarży się na chroniczną bezsenność. Jak uniknąć problemów ze snem. Leczenie i zapobieganie bezsenności wcale nie musi być trudne. W skutecznej prewencji może pomóc kilka praktycznych porad: Utrzymuj stałą porę snu i pobudki z dnia na dzień, także w weekendy. Pozwoli to uregulować zegar biologiczny. Twoje ciało …