Czym jest choroba pocałunków?
Choroba pocałunków to inna, bardziej potoczna nazwa mononukleozy. Jest ona spowodowana wirusem Epsteina-Barr, przenoszonego drogą kropelkową. Przynosi objawy bardzo podobne do przeziębienia, o pomyłkę więc nietrudno. Najbardziej narażone są na nią dzieci, warto więc stawiać nacisk na odpowiednie nawyki związane higieną. Dziecko musi również wiedzieć, iż użytkowanie przedmiotów osobistych innych nie jest bezpieczne. Co jeszcze warto wiedzieć o chorobie pocałunków? Wszelkie ważne informacje znajdziesz w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.
Objawy, leczenie i możliwe powikłania
Zakażenie wirusem Epsteina-Barr, jak wspomniano wcześniej, przynosi objawy podobne do przeziębienia. Osoba zakażona odczuwa więc bóle głowy, stawów oraz mięśni. Często pojawia się również podwyższona temperatura, obrzęk gardła i śluzówki nosa, a także przemęczenie i ogólne osłabienie organizmu. W przypadku zauważenia tego rodzaju objawów, należy udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Jak leczy się mononukleozę? o tym w następnym akapicie.
Leczenie mononukleozy to przede wszystkim stosowanie leków, które mają niwelować jej objawy. Osoba zakażona przyjmuje więc zazwyczaj środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Często stosuje się także płukanki, na przykład taką z wywaru z szałwii. Acyklowir czy glikokortykosteoridy również często są zalecane w przypadku choroby pocałunków. Warto wspomnieć, iż wirus nie znika, a pozostaje w ludzkim organizmie w stanie uśpienia. Oznacza to, iż w każdej chwili może dojść do jego reaktywacji, co jednak nie zdarza się często.
Mononukleoza może oznaczać pojawienie się powikłań, nie dochodzi do nich jednak często. Możliwymi powikłaniami są:
• Zapalenie wątroby,
• Zapalenie mięśnia sercowego,
• Zapalenie płuc,
• Niedokrwistość,
• Niedobory białych krwinek,
• Obrzęki dróg oddechowych.
Podsumowanie
Choroba pocałunków przenoszona jest drogą kropelkową. Warto więc przestrzegać higieny, nie używać przedmiotów osobistych innych osób. Takich nawyków należy uczyć także dzieci, już od najmłodszych lat życia. Mononukleoza powoduje ból głowy, podwyższoną temperaturę, ogólne osłabienie organizmu. Są to więc bardzo podobne objawy, jak w przypadku przeziębienia. Aby leczenie było skuteczne, należy powierzyć je profesjonaliście czyli lekarzowi. W przypadku zauważenia objawów choroby pocałunków, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Mimo iż wirus pozostaje w organizmie ludzkim uśpiony, do jego reaktywacji nie dochodzi często.