Jak rozpoznać anginę u dziecka?

Zdrowie

Angina u dziecka objawy mogą być szczególnie bolesne. Odpowiednio wczesne rozpoznanie pozwala na postawienie właściwej diagnozy i wyleczenie dziecka bez ryzyka poważnych powikłań.

Angina wirusowa

W zdecydowanej większości przypadków ta odmiana choroby jest łagodniejsza. Nie oznacza to jednak, że chorobę można potraktować mniej poważnie. Każda odmiana anginy niesie za sobą ryzyko powikłań.

Ta odmiana cechuje się atakowaniem nie tylko przełyku, lecz także górnych dróg oddechowych. Dlatego jej charakterystycznymi objawami u dziecka będą gorączka sięgająca niebezpiecznej wartości 39 stopni, ból gardła, katar i kaszel, pęcherzyki na śluzówce podniebienia miękkiego.

Angina o podłożu bakteryjnym

W jej przypadku również należy liczyć się z gorączką, nawet bardzo wysoką. To w tej odmianie bardziej prawdopodobne są najbardziej niebezpieczne temperatury. Osłabienie mięśni i stawów sprawi, że dziecko nie będzie miało siły praktycznie na nic, a ból gardła skutecznie uprzykrzy przełykanie czy nawet mówienie. Węzły chłonne powiększą się i będą mocno bolały.

Angina paciorkowcowa

Najpoważniejszym objawem tej odmiany będą problemy z oddychaniem. W większości przypadków nie powinny stwarzać zagrożenia dla życia, jednak są szczególnie nieprzyjemne. Wszelkie objawy tej odmiany cechują się gwałtownym wystąpieniem.

Powiększeniu migdałków prawdopodobnie będą towarzyszyły ropne naloty w kryptach.

Typowym dla dzieci objawem może być zaatakowanie przez wirusa układu pokarmowego. Może temu towarzyszyć poważna biegunka, nudności i wymioty.

Trudności z przełykaniem w anginie paciorkowcowej są na tyle poważne, że mogą doprowadzić do osłabienia i odwodnienia.

Angina a inne choroby

Podobne do anginy objawy zdradza mononukleoza wywoływana przez wirusa EBV. Niewłaściwa diagnoza oznacza niewłaściwe leczenie, a także powikłania. W celu rozróżnienia między anginą a mononukleozą konieczne jest wykonanie laboratoryjnego testu krwi. Zmieniony wygląd limfocytów oznacza, że mamy do czynienia z mononukleozą.

 

Zdrowie
Sprawdź co warto wiedzieć o noworodkach

Wszystko, co dzieje się po narodzinach dziecka, to niemałe wyzwanie dla rodziców. Oczekujesz na swoje pierwsze dziecko? A może masz już możliwość tulenia noworodka w swoich ramionach? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, które warto znać. Zapraszamy do lektury, która odpowie na najbardziej nurtujące pytania świeżo upieczonych rodziców. Kilka ważnych informacji …

Zdrowie
Chroń się w upalne dni

Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne Udar słoneczny to przegrzanie organizmu, które może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Objawy udaru to osłabienie, odczuwanie niepokoju, bóle oraz zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 999, a także przenieść się w miejsce zacienione. Należy również nawodnić organizm, …

Zdrowie
Jak można zapobiegać szumom usznym?

W dzisiejszych czasach ludzie często cierpią na różne choroby. Jednak nie zdawali sobie sprawy, jakie faktycznie przyniosą rezultaty. Wiele chorób pojawia się albo z powodu braku niektórych witamin i minerałów, albo na odwrót. Ich przedawkowanie będzie miało również negatywny wpływ na nasz organizm. To coś więcej niż tylko dostarczanie pożywienia …