Zdrowa ciąża: badania w III trymestrze

Zdrowie

Trzeci trymestr ciąży jest wyjątkowo wymagający. To czas, w którym znacząco rośnie masa ciała dziecka, przez co mogą występować różne nieprzyjemne dolegliwości. Zwiększa się również zapotrzebowanie organizmu na składniki mineralne, a ich niedostarczanie wiązać się może z niedoborami, a nawet osłabieniem kości, zębów i paznokci u ciężarnej. To także czas, w którym warto kontynuować dbanie o zdrowie oraz skrupulatne wykonywanie wszystkich badań. Oto 5 z nich, o których nie wolno zapominać!

1. Badania profilaktyczne

Comiesięczne badania profilaktyczne obejmują ogólne badanie moczu oraz podstawową morfologię krwi. Badanie moczu pozwala na wczesne wykrycie infekcji układu moczowego, która mogłaby być niebezpieczna dla zdrowia dziecka, a nawet skutkować zakażeniem nerek, co stanowi stan zagrażający życiu matki. Regularne badanie moczu może pomóc wykryć cholestazę ciążową, która dotyka najczęściej kobiety w III trymestrze i jest wskazaniem do wcześniejszego rozwiązania ciąży. Regularnie wykonywana morfologia pozwala na wykrycie anemii, która często pojawia się na tym etapie ciąży i wymaga dodatkowej suplementacji żelaza.

2. Badanie GBS

W okolicy 36 tygodnia ciąży (chyba, że istnieje ryzyko przedwczesnego porodu) zleca się wykonanie badania mikrobiologicznego GBS. Podczas wizyty ginekologicznej pobierane są próbki , które następnie pozwalają na zbadanie flory bakteryjnej pochwy i odbytu oraz wykrycie groźnych dla płodu paciorkowców. Jeśli Twoje badanie wyszło pozytywnie – nie martw się! W trakcie porodu zostanie podany antybiotyk, dzięki któremu Twoje dziecko będzie w pełni bezpieczne od skutków zarażenia.

3. Wizyta u fizjoterapeuty

W trakcie III trymestru ciąży często dochodzi do różnych uszkodzeń układu kostnego. Przez rosnącą masę obciążone są stawy, a rozwijający się płód uciska na kręgosłup. Często pojawia się również rozstęp mięśni prostych brzucha, którego leczenie może być długotrwałe i obejmować nawet czas po porodzie. Leczenie bólu kręgosłupa, stawów i stóp jest również ważne z punktu widzenia dochodzenia do siebie po ciąży.

4. Badania prenatalne

Pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży zaleca się wykonanie trzecich i ostatnich badań prenatalnych. To badanie, w którym określa się wielkość i anatomię płodu, a także stan i wydolność łożyska i wszystkie przepływy wewnątrzmaciczne. To także idealny czas na zrobienie USG 3D i zyskanie niezwykłej pamiątki z ciąży! Trzecie badania prenatalne są jednak bezpłatne jedynie dla kobiet, u których wcześniej wykryto nieprawidłowości (np. wady rozwojowe u płodu). Badanie można wykonać jednak prywatnie w większości prywatnych klinik.

5. Badania u specjalistów

Poród zbliża się wielkimi krokami – to ważne, by odpowiednio się do niego przygotować. Choć wiele kobiet ma swoje osobiste preferencje co do przebiegu samego porodu, warto poradzić się ze specjalistami, którzy zakwalifikują ciężarną do porodu naturalnego lub zlecą cesarskie cięcie. Warto zgłosić się m.in. do okulisty oraz do ortopedy, którzy wykluczą zdrowotne przeciwwskazania do porodu siłami naturami.

 

Zdrowie
Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?

Spędzanie czasu przed ekranami laptopów i smartfonów to znak dzisiejszych czasów. Komputery i inne urządzenia multimedialne służą nam bowiem nie tylko do pracy i nauki, ale zapewniają również rozrywkę. To w nich szukamy informacji, oglądamy filmy, kontaktujemy się ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że przed ekranami spędzamy całe dnie, co …

Zdrowie
Mięta i jej morfologia.

Mięta jest znana z zastosowania w chemii, ziołach, herbatach, kosmetykach. Mięta jest bardzo dobrym ziołem, które pozwala ukoić ból brzucha, problemy jelitowe, wzdęcia. Jak i również jest stosowana w pastach do zębów, gumach do żucia i tak dalej. Uzależnienie od ogrodnictwa nie jest najgorszym z życiowych wyborów. – Cora Lea …

Zdrowie
Lipa i jej właściwości.

Lipa to piękne drzewo, o którym pisał Jan Kochanowski. Mówił o tym, że gość może siąść przy lipie, schować się przed słońcem.  Lipa to stare okazałe drzewo, którego liście i kwiaty są stosowane w herbatach ziołowych. Ci, którzy cierpią na alergie, wiedzą, jak bardzo może uprzykrzyć życie, łzawienie oczu, katar, …