Lipa to piękne drzewo, o którym pisał Jan Kochanowski. Mówił o tym, że gość może siąść przy lipie, schować się przed słońcem. Lipa to stare okazałe drzewo, którego liście i kwiaty są stosowane w herbatach ziołowych. Ci, którzy cierpią na alergie, wiedzą, jak bardzo może uprzykrzyć życie, łzawienie oczu, katar, duszność. Baba Vanga twierdziła, że jej ziołowa herbatka pomoże pozbyć się każdego rodzaju alergii. (…) – Skarlet Albert
Jakie są właściwości lipy?
Wyróżnić można takie właściwości lipy jak między innymi:
- lipa łagodzi objawy grypy, anginy i przeziębienia,
- pomaga na spadek odporności,
- pomaga przy wysokiej gorączce,
- wspiera organizm rozgrzewająco,
- lipa działa jako środek nasenny,
- lipa działa jako środek uspokajający.
Jak przedstawia się morfologia lipy?
Morfologia lipy przedstawia się następująco:
- Kwiat lipy jest koloru żółtego, ma małe płatki w ilości 5, wewnątrz wyrastają pręciki pyłku, które mogą zapylać pszczoły. Kwiat lipy zawiera takie elementy jak olejek lotny, flawonoidy, aminokwasy, kwasy organiczne, witaminy oraz sole mineralne.
- Liście lipy są dzwonkowate, mają linie wzdłuż liścia. Liście są lekko chropowate po bokach. Kolor liści jest ciemny zielony, nie ma żadnego połysku, są matowe. Liście bogato obsypują drzewo, gałęzie są pokryte nimi po sam czubek.
Lipa to drzewo, które utrzymuje się przez kilka wieków. Dlatego, gdyby umiało mówić, by mogło nam opisać dzieje, które trwały przez 500 lat. Opisałoby nam, życie prostych ludzi, co działo się w ich rodzinach, jak rozwiązywali konflikty, czy radzili sobie w życiu codziennym.
Jakie są gatunki lipy?
Wyróżnić można takie gatunki lipy jak na przykład:
- Lipa wonna,
- lipa amerykańska,
- lipa mongolska,
- lipa długolistna,
- lipa japońska,
- lipa szerokolistna,
- lipa srebrzysta,
- lipa krymska,
- lipa holenderska.
Lipa obejmuje około 30 gatunków, w tym w Polsce występuje około 20.
Lipa jest stosowana jako drzewo lecznicze, uden recept”>
, jako drewno na opał, jako napar herbaciany, tworzony jest z niej miód. Lipa też pełni funkcję ozdobną albo jako znak w herbie danego kraju. Drzewo to ma swoich zwolenników w pisarstwie i nie tylko.
Gdy znajdziemy już drzewo lipy, to możemy ususzyć jego liście i kwiaty, a parząc gorącą wodą, uzyskamy wspaniały napar, który możemy nieco zmienić, dodając miodu, cytryny, czy soku z malin.
Na zakończenie wypada stwierdzić, że drzewo lipowe daje wiele korzyści przez kilkaset lat ludziom. Dlatego też warto je nadal sadzić, pielęgnować i korzystać z jego cudownych składników.