Angina u dziecka objawy mogą być szczególnie bolesne. Odpowiednio wczesne rozpoznanie pozwala na postawienie właściwej diagnozy i wyleczenie dziecka bez ryzyka poważnych powikłań.
Angina wirusowa
W zdecydowanej większości przypadków ta odmiana choroby jest łagodniejsza. Nie oznacza to jednak , że chorobę można potraktować mniej poważnie. Każda odmiana anginy niesie za sobą ryzyko powikłań.
Ta odmiana cechuje się atakowaniem nie tylko przełyku, lecz także górnych dróg oddechowych. Dlatego jej charakterystycznymi objawami u dziecka będą gorączka sięgająca niebezpiecznej wartości 39 stopni, ból gardła, katar i kaszel, pęcherzyki na śluzówce podniebienia miękkiego.
Angina o podłożu bakteryjnym
W jej przypadku również należy liczyć się z gorączką, nawet bardzo wysoką. To w tej odmianie bardziej prawdopodobne są najbardziej niebezpieczne temperatury. Osłabienie mięśni i stawów sprawi, że dziecko nie będzie miało siły praktycznie na nic, a ból gardła skutecznie uprzykrzy przełykanie czy nawet mówienie. Węzły chłonne powiększą się i będą mocno bolały.
Angina paciorkowcowa
Najpoważniejszym objawem tej odmiany będą problemy z oddychaniem. W większości przypadków nie powinny stwarzać zagrożenia dla życia, jednak są szczególnie nieprzyjemne. Wszelkie objawy tej odmiany cechują się gwałtownym wystąpieniem.
Powiększeniu migdałków prawdopodobnie będą towarzyszyły ropne naloty w kryptach.
Typowym dla dzieci objawem może być zaatakowanie przez wirusa układu pokarmowego. Może temu towarzyszyć poważna biegunka, nudności i wymioty.
Trudności z przełykaniem w anginie paciorkowcowej są na tyle poważne, że mogą doprowadzić do osłabienia i odwodnienia.
Angina a inne choroby
Podobne do anginy objawy zdradza mononukleoza wywoływana przez wirusa EBV. Niewłaściwa diagnoza oznacza niewłaściwe leczenie, a także powikłania. W celu rozróżnienia między anginą a mononukleozą konieczne jest wykonanie laboratoryjnego testu krwi. Zmieniony wygląd limfocytów oznacza, że mamy do czynienia z mononukleozą.