Sprawdź co warto wiedzieć o noworodkach

Zdrowie

Wszystko, co dzieje się po narodzinach dziecka, to niemałe wyzwanie dla rodziców. Oczekujesz na swoje pierwsze dziecko? A może masz już możliwość tulenia noworodka w swoich ramionach? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, które warto znać. Zapraszamy do lektury, która odpowie na najbardziej nurtujące pytania świeżo upieczonych rodziców.

Kilka ważnych informacji o noworodkach

Pierwsze dziecko? O tym warto pamiętać:

  1. Spadek wagi dziecka dlaczego maluch traci na wadze po porodzie? To sytuacja, która może wzbudzać niepokój rodziców. Jest to jednak sprawa normalna, jeśli spadek wagi mieści się w określonych normach. Dziecko po porodzie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, a więc traci płyny, a do tego nie potrafi jeszcze w pełni wykorzystać potencjału piersi mamy. Nie martw się jednak, już kilka dni po porodzie maluch powinien zacząć przybierać na wadze.
  2. Maluch pozna Cię po zapachu oraz po głosie – noworodki nie potrafią rozpoznać rodziców używając wzroku. Nie martw się jednak, Twoja pociecha rozpozna Cię po zapachu i po głosie. Przemawiaj więc do dziecka czułym głosem i pamiętaj o przytulaniu. To bardzo ważne, dzięki temu noworodek czuje się bezpiecznie i komfortowo.
  3. Noworodki lubią pospać – odczuwasz niepokój, ponieważ dziecko śpi bardzo długo? Nie przejmuj się, noworodki po prostu potrzebują snu. Takie maluchy mogą przespać nawet dwadzieścia godzin na dobę.
  4. Pamiętaj o zmianie pieluszki – maluchy po porodzie wypróżniają się często. Pamiętaj w tym czasie o częstej zmianie pieluszki. Kontroluj jej stan, aby zadbać o komfort dziecka.
  5. Rutyna działa na korzyść – stałe pory kąpania oraz snu to dla noworodka bardzo korzystna sytuacja. Dzieci wbrew pozorom lubią rutynę, jeśli chodzi o typowe codzienne czynności. Taki porządek jest ważny nie tylko dla noworodków, ale także dla niemowlaków i starszych dzieci.
  6. Głośne dźwięki – nie powinno się narażać noworodka na takie sytuacje, ponieważ są one bardzo niekomfortowe. Zadbajcie o odpowiednią atmosferę w domu.
  7. Karmienie na żądanie – to najlepsza metoda. Wielu rodziców zastanawia się, jak często karmić dziecko. Należy robić to wówczas, gdy jest głodne co na pewno zakomunikuje poprzez płacz.
  8. Łóżeczko jest ważne – przed kupnem łóżeczka zwróć uwagę na materiał, wielkość łóżeczka, rodzaj i twardość materaca oraz zabezpieczenia.
  9. Nie przegrzewaj dziecka – to nie przyniesie nic dobrego. Dziecko musi czuć komfort, nie może być mu zimno, ale nie może być także przegrzane.
  10. Maluch na początku myśli, że jest częścią mamy – prawdę zacznie rozumieć dopiero w około ósmym miesiącu życia.
Zdrowie
Chroń się w upalne dni

Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne Udar słoneczny to przegrzanie organizmu, które może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Objawy udaru to osłabienie, odczuwanie niepokoju, bóle oraz zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 999, a także przenieść się w miejsce zacienione. Należy również nawodnić organizm, …

Zdrowie
Jak można zapobiegać szumom usznym?

W dzisiejszych czasach ludzie często cierpią na różne choroby. Jednak nie zdawali sobie sprawy, jakie faktycznie przyniosą rezultaty. Wiele chorób pojawia się albo z powodu braku niektórych witamin i minerałów, albo na odwrót. Ich przedawkowanie będzie miało również negatywny wpływ na nasz organizm. To coś więcej niż tylko dostarczanie pożywienia …

Zdrowie
Sposoby na zapobieganie bezsenności.

Coraz więcej osób skarży się na chroniczną bezsenność. Jak uniknąć problemów ze snem. Leczenie i zapobieganie bezsenności wcale nie musi być trudne. W skutecznej prewencji może pomóc kilka praktycznych porad: Utrzymuj stałą porę snu i pobudki z dnia na dzień, także w weekendy. Pozwoli to uregulować zegar biologiczny. Twoje ciało …