Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?

Zdrowie

Spędzanie czasu przed ekranami laptopów i smartfonów to znak dzisiejszych czasów. Komputery i inne urządzenia multimedialne służą nam bowiem nie tylko do pracy i nauki, ale zapewniają również rozrywkę. To w nich szukamy informacji, oglądamy filmy, kontaktujemy się ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że przed ekranami spędzamy całe dnie, co ma niestety negatywny wpływ na nasze oczy. Aby zminimalizować skutki tych działań, warto wiedzieć, jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze. 

Na czym polega zespół widzenia komputerowego?

Osoby, które dużo czasu spędzają przed komputerem, mogą cierpieć na zespół widzenia komputerowego. Jego objawami jest na ogół niewyraźne widzenie, a także uczucie suchości oczu i ból głowy. Przyczyną tego zjawiska jest nadmierna ekspozycja na światło niebieskie. Oprócz tego pojawienie się schorzenia może wynikać ze złego oświetlenia miejsca pracy, a także niewłaściwego ustawienia monitora. W wyniku wpatrywania się w ekran znacznie rzadziej mrugamy, co z kolei wpływa na zbyt małe nawilżenie gałki ocznej, dodatkowo zaostrzające nieprzyjemne objawy. Aby tego uniknąć, warto stosować się do pewnych zasad, które uchronią wzrok podczas pracy przy komputerze. Oprócz tego istotne są regularne badania okulistyczne, które pomogą ocenić stan wzroku, a w razie potrzeby pozwolą również zastosować odpowiednie metody leczenia.

Proste zasady, które pozwolą ochronić wzrok podczas pracy przy komputerze

Istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym można w pewnym stopniu ochronić wzrok osoby wpatrującej się w monitor, co potwierdza okulista z Chorzowa.

Podczas pracy przy komputerze ważne znaczenie ma zarówno odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, jak i ustawienie monitora. Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu i o ich regularny odpoczynek. Ostatnią, choć bardzo istotną kwestią, jest zastosowanie okularów ze specjalnymi powłokami, dzięki którym w dużym stopniu można ochronić wzrok przed powstaniem zespołu widzenia komputerowego, wyjaśnia nasz rozmówca.

Jeśli chodzi o oświetlenie miejsca pracy, najlepsze dla wzroku jest światło dzienne, choć oczywiście trzeba się również posiłkować sztucznym. Warto jednak wtedy zadbać o to, aby było ono rozproszone. Kluczowe znaczenie ma również ustawienie monitora, kąt ok. 10 stopni (patrzymy w dół). Jego optymalna odległość od oczu to ok. 50-70 cm, zwykle 2-3 krotność przekątnej monitora. Aby zapobiec syndromowi suchego oka, warto zaopatrzyć się także w krople nawilżające i regularnie zakraplać nimi oczy podczas pracy. Co jakiś czas trzeba również odrywać wzrok od monitora i skupiać go na czymś oddalonym lub też zataczać nim ósemki. Ostatnią kwestią jest zakup odpowiednich okularów, które powinny posiadać powłokę antyrefleksyjną oraz filtry światła niebieskiego.

Pomocne może okazać się także robienie krótkich przerw w patrzeniu w monitor nazywane regułą 30-30-30 co 30 min. 30 sekund przerwy, następnie patrzymy na coś oddalonego o 30 stóp (10 metrów), najlepiej na coś zielonego, np. drzewo. Jeśli nie mamy możliwość spojrzeć tak daleko wystarczy zamknąć oczy i wyobrazić sobie zieloną łąkę. Czasem stosuje się metodę 20-20-20, jednak cel jest ten sam.

Zdrowie
Mięta i jej morfologia.

Mięta jest znana z zastosowania w chemii, ziołach, herbatach, kosmetykach. Mięta jest bardzo dobrym ziołem, które pozwala ukoić ból brzucha, problemy jelitowe, wzdęcia. Jak i również jest stosowana w pastach do zębów, gumach do żucia i tak dalej. Uzależnienie od ogrodnictwa nie jest najgorszym z życiowych wyborów. – Cora Lea …

Zdrowie
Lipa i jej właściwości.

Lipa to piękne drzewo, o którym pisał Jan Kochanowski. Mówił o tym, że gość może siąść przy lipie, schować się przed słońcem.  Lipa to stare okazałe drzewo, którego liście i kwiaty są stosowane w herbatach ziołowych. Ci, którzy cierpią na alergie, wiedzą, jak bardzo może uprzykrzyć życie, łzawienie oczu, katar, …

Zdrowie
Sprawdź co warto wiedzieć o noworodkach

Wszystko, co dzieje się po narodzinach dziecka, to niemałe wyzwanie dla rodziców. Oczekujesz na swoje pierwsze dziecko? A może masz już możliwość tulenia noworodka w swoich ramionach? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, które warto znać. Zapraszamy do lektury, która odpowie na najbardziej nurtujące pytania świeżo upieczonych rodziców. Kilka ważnych informacji …