Choroba stawów psa i sposoby leczenia

Inne

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle pojawiają się u zwierząt w średnim i starszym wieku. Chociaż każdy staw w ciele psa może rozwinąć chorobę zwyrodnieniową stawów, choroba ta najczęściej dotyka kończyny i dolnego odcinku kręgosłupa.
Najczęstszymi objawami to:

  • niechęć do spacerów lub chodzenia wolniejszym tempem
  • letarg i częstsze spanie
  • sztywność stawów
  • zwierzę potrzebuje więcej czasu na wstanie
  • trudność z wejściem do samochodu
  • siedząc, pies wyciąga – maksymalne -tylne nogi

W bardziej zaawansowanych przypadkach pies może odmówić chodzenia na chorej nodze, co prowadzi do innych problemów z poruszaniem się. Uszkodzenia spowodowane przez zwyrodnienie stawów u psa są nieodwracalne, chociaż istnieje metod, które można podjąć, aby złagodzić ból stawów psa i poprawić jego jakość życia.

Leczenia zwyrodnienia stawów u psa

Leczenie zwyrodnienia stawów u psa może odbywać się medycznie za pomocą kombinacji NLPZ, leków przeciwbólowych i codziennych suplementów stawów. Weterynarz może opracować zwierzęciu właściwy przebieg leczenia. Inną formą leczenia jest terapia laserowa. Terapia leserować polega na leczeniem nieinwazyjnym, mającym na celu zmniejszenie stanu zapalnego i bólu stawów u zwierząt. Jedną z opcji leczenia zwyrodnienia stawów u psa jest laseroterapia. Laseroterapia może być połączona z innymi formami rehabilitacji psów. Kolejną metodą leczenia zwyrodnienia psa jest wsparcie bioder psa przy pomocy ortezy stawu biodrowego. Wsparcie bioder jest bardzo korzystne dla zwierząt z bólem i stanem zapalnym stawu biodrowego. Zastosowanie ortezy powoduje podtrzymywanie stawu i wsparcia bioder co powoduje, że ruchy psa są mniej bolesne. Psy zmagające się z chorobą zwyrodnieniową stawów w podudziach, mogą potrzebować usztywnienia stawu. Noszenie ortezy zapewnia sztywne podparcie oraz stabilizację stawu. Ortezy biodrowe dla psów wspomagają poruszanie się zwierząt.

Jeżeli u psa występuje zapalenie stawów kręgosłupa lub inne zwyrodnieniowe schorzenie kręgosłupa, orteza na plecy dla psa, może pomóc niezbędne wsparcie kręgosłupa i złagodzić ból pleców. W cięższych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów, w której praca tylnych nóg staje się niemożliwa lub zbyt bolesna dla zwierzęcia, można umieścić zwierzaka w specjalnym wózku inwalidzkim. Wózek inwalidzki zapewnia psu podparcie, które jest niezbędne, aby nie obciążać tylnych łap podczas jego aktywności. Jeśli zwierzę dozna bólu stawów we wszystkich czterech łapach, odpowiednio skonstruowany wózek inwalidzki zapewni mu pełne podparcie.