Płyta OSB przy wykańczaniu wnętrz

Dom

Płyta OSB to drewno pochodny materiał, który wykorzystywany jest w budownictwie, wykończeniach i w branży meblarskiej. Coraz częściej wykorzystywana jest do prac konstrukcyjnych i wykończeniowych. Wynika to z faktu, że płyta OSB pozwala z łatwością skomponować się z innymi materiałami budowlanymi.

Płyta OSB (skrót pochodzi od angielskiej nazwy materiału – Oriented Strand Boards) to płyta wykonana z ukierunkowanych płaskich wiórów drzewnych (najczęściej sosnowych lub świerkowych). Powstała w wyniku sprasowania ze sobą równych w długości płatków drewna i poddanie ich działaniu wysokiemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Łączone są ze sobą specjalnym klejem i (lub) żywicą melaminowo-uretanową.

W ten sposób powstaje cienka płyta OSB złożona z trzech warstw płatów drewnianych, z których każdy płat jest złożony z wiór drzewnych ukierunkowanych prostopadle do wiórów płata poprzedniego. Dzięki temu płyta OSB uzyskuje wiele walorów i staje się odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Materiał ten ma niezwykle szerokie zastosowanie.

Płyta OSB świetnie przydaje się do wykorzystania na przykład jako okładzina podłogowa, ścienna lub sufitowa. Użyta w ten sposób zdecydowanie ociepla całe wnętrze. Płyta pasuje najlepiej do nowoczesnych aranżacji, gdyż doskonale łączy się z szarością, bielą i czernią. Płyta OSB użyta na ścianie genialnie komponuje się natomiast z drewnianymi meblami, ustawionymi w pobliżu. Taki wystrój pozwala na uzyskanie naturalnego i jednocześnie niezwykle ciepłego efektu.

Płyta OSB (w wersji 3 i 4, czyli materiałów najbardziej odpornych na wilgoć) idealnie sprawdza się także w wykończeniu kuchni czy łazienki. W łazience można na przykład użyć jej w obudowie wanny lub wykonać z niej blat bądź też meble łazienkowe. Użycie w tym celu płyt OSB pozwala na całkiem sporą oszczędność. Chcąc zwiększyć odporność płyty OSB wystarczy pokryć ją dodatkowo lakierem zabezpieczającym. Dodatkowo można też zmienić jej kolor dzięki tego typu zabiegom.

Z płyty OSB można też wykonywać różnego rodzaju meble. Będą to wyjątkowo trwałe i estetyczne elementy wyposażenia wnętrza – idealnie nie tylko do kuchni czy łazience, ale też do innych pomieszczeń, na przykład do przedpokoju, salonu, garderoby, a nawet do garażu.

Dom
Jakie zalety mają ramki przestrzenne 3D?

W dzisiejszych czasach fotografia stała się popularnym sposobem na uwiecznienie wspomnień. Dzięki ramkom przestrzennym 3D, fotografowie mogą teraz podnieść swoje zdjęcia na wyższy poziom i stworzyć unikalne wyświetlacze, które wyróżniają się spośród innych. Ramki przestrzenne 3D oferują wiele korzyści, które czynią je idealnym wyborem dla fotografów, którzy chcą wyeksponować swoją …

Dom
Z jakich materiałów produkuje się nietłuczące się szklanki?

Nietłuczące się szklanki to rodzaj szkła, które zostało zaprojektowane w taki sposób, aby było odporne na złamanie. Są one wykonane z różnych materiałów, takich jak poliwęglan, polipropylen i politereftalan etylenu (PET). Dzięki temu są one lekkie, a jednocześnie wystarczająco mocne, aby wytrzymać znaczną siłę. Nietłukące szklanki są również odporne na …

Dom
Zawód elektryk – zobacz, czy to dobra praca dla Ciebie?

Liczba fachowców na rynku jest wciąż niewystarczająca. Dlatego mogą oni liczyć nie tylko na wiele ofert pracy, ale także zadowalające zarobki. Jedną z profesji, którą warto się zainteresować, jest zawód elektryka. W końcu ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez współczesnych udogodnień, które w większości są zasilane prądem. Jak zatem wygląda praca …