Płyta OSB to drewno pochodny materiał, który wykorzystywany jest w budownictwie, wykończeniach i w branży meblarskiej. Coraz częściej wykorzystywana jest do prac konstrukcyjnych i wykończeniowych. Wynika to z faktu, że płyta OSB pozwala z łatwością skomponować się z innymi materiałami budowlanymi.
Płyta OSB (skrót pochodzi od angielskiej nazwy materiału – Oriented Strand Boards) to płyta wykonana z ukierunkowanych płaskich wiórów drzewnych (najczęściej sosnowych lub świerkowych). Powstała w wyniku sprasowania ze sobą równych w długości płatków drewna i poddanie ich działaniu wysokiemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Łączone są ze sobą specjalnym klejem i (lub) żywicą melaminowo-uretanową.
W ten sposób powstaje cienka płyta OSB złożona z trzech warstw płatów drewnianych, z których każdy płat jest złożony z wiór drzewnych ukierunkowanych prostopadle do wiórów płata poprzedniego. Dzięki temu płyta OSB uzyskuje wiele walorów i staje się odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Materiał ten ma niezwykle szerokie zastosowanie.
Płyta OSB świetnie przydaje się do wykorzystania na przykład jako okładzina podłogowa, ścienna lub sufitowa. Użyta w ten sposób zdecydowanie ociepla całe wnętrze. Płyta pasuje najlepiej do nowoczesnych aranżacji, gdyż doskonale łączy się z szarością, bielą i czernią. Płyta OSB użyta na ścianie genialnie komponuje się natomiast z drewnianymi meblami, ustawionymi w pobliżu. Taki wystrój pozwala na uzyskanie naturalnego i jednocześnie niezwykle ciepłego efektu.
Płyta OSB (w wersji 3 i 4, czyli materiałów najbardziej odpornych na wilgoć) idealnie sprawdza się także w wykończeniu kuchni czy łazienki. W łazience można na przykład użyć jej w obudowie wanny lub wykonać z niej blat bądź też meble łazienkowe. Użycie w tym celu płyt OSB pozwala na całkiem sporą oszczędność. Chcąc zwiększyć odporność płyty OSB wystarczy pokryć ją dodatkowo lakierem zabezpieczającym. Dodatkowo można też zmienić jej kolor dzięki tego typu zabiegom.
Z płyty OSB można też wykonywać różnego rodzaju meble. Będą to wyjątkowo trwałe i estetyczne elementy wyposażenia wnętrza – idealnie nie tylko do kuchni czy łazience, ale też do innych pomieszczeń, na przykład do przedpokoju, salonu, garderoby, a nawet do garażu.