Kiedy powstała muzykoterapia?

Zdrowie

Pozytywny wpływ muzyki na człowieka znany jest od wielu lat. Kiedy dokładnie zaczynają się początki muzykoterapii?

Historia muzyki

Pojęcie muzykoterapii jest ściśle związane z muzycznymi pojęciami, dlatego konieczne jest zagłębienie się w historię i rolę muzyki. Pierwsi ludzie wykonywali różne dźwięki, aby się ze sobą porozumiewać i ostrzegać przed zbliżającymi się zagrożeniami. Ludzie wykorzystywali naturalnie występujące dźwięki i rytmy. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb pojawiły się nowe, związane z potrzebą kultury i rozrywki. Już 1000 lat p.n.e powstały pierwsze prowizoryczne instrumenty, które towarzyszyły podczas zabaw.

Szamani

Szamani pełnili ważną rolę w społeczeństwie. Podczas rytuałów wypowiadali tajemnicze słowa i intonowali różne dźwięki. Wprowadzali się oni w stan transu przy spożyciu roślin halucynogennych oraz przez wybijanie rytmu na bębenku i monotonne śpiewanie. Rzekomo muzyka i inne czynności wykonywane przez szamana miały na celu wypędzanie chorób, złych duchów, pozwalały także na kontakt z duszami zmarłych.

Pierwsze publikacje o roli muzyki

Uczeni interesowali się, w jaki sposób muzyka wpływa na człowieka. Zdawali sobie sprawę, że stanowi ona nieodłączny element życia. Pierwszy traktat „Księga obyczajów”, zawierający rozważania na temat roli muzyki powstał w V w. p. n. e na Dalekim Wschodzie podkreśla wpływ muzyki na obyczaje człowieka. Również Konfucjusz określał muzykę jako czynnik wpływający na ludzkie myślenie i zachowanie. Innymi słowy, tworzyli oni podstawę do powstania nowej dziedziny nauki.

Koncepcje średniowieczne

W średniowieczu muzyka religijna miała prowadzić do oczyszczenia i bliższego kontaktu z Bogiem. W wielu traktatach parafrazowano biblijną przypowieść, jak cierpiący na depresję Saul ozdrowiał słuchając Dawida grającego na cytrze.

Psychologiczna rola dźwięku

Również w renesansie temat wpływu muzyki na ludzi nie był obojętny. Według Zarlina muzyka była symbolem równowagi między duszą a ciałem. Z kolei w XVIII wieku niemiecki teoretyk muzyki Adam Kirscher w swojej pracy Dźwięk i sztuka dźwięku zaznaczył, że muzyka wywołuje w ludziach konkretne odczucia, zatem za pomocą dźwięków można wpływać na samopoczucie człowieka. Psycholog.

Systematyka

Ludzie mają różny kontakt z muzyką. Niektórzy ją tworzą, inni tylko słuchają. Zadaniem badaczy było określenie, w jaki sposób wpływa ona na człowieka. Zdawali sobie sprawę, że istnieje wiele instrumentów oraz elementów muzycznych. Obecnie istnieje cała masa teorii i twierdzeń dotyczących wpływu poszczególnych składników muzyki na człowieka.

 

Zdrowie
Sprawdź co warto wiedzieć o noworodkach

Wszystko, co dzieje się po narodzinach dziecka, to niemałe wyzwanie dla rodziców. Oczekujesz na swoje pierwsze dziecko? A może masz już możliwość tulenia noworodka w swoich ramionach? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, które warto znać. Zapraszamy do lektury, która odpowie na najbardziej nurtujące pytania świeżo upieczonych rodziców. Kilka ważnych informacji …

Zdrowie
Chroń się w upalne dni

Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne Udar słoneczny to przegrzanie organizmu, które może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Objawy udaru to osłabienie, odczuwanie niepokoju, bóle oraz zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 999, a także przenieść się w miejsce zacienione. Należy również nawodnić organizm, …

Zdrowie
Jak można zapobiegać szumom usznym?

W dzisiejszych czasach ludzie często cierpią na różne choroby. Jednak nie zdawali sobie sprawy, jakie faktycznie przyniosą rezultaty. Wiele chorób pojawia się albo z powodu braku niektórych witamin i minerałów, albo na odwrót. Ich przedawkowanie będzie miało również negatywny wpływ na nasz organizm. To coś więcej niż tylko dostarczanie pożywienia …