Kiedy powstała muzykoterapia?

Zdrowie

Pozytywny wpływ muzyki na człowieka znany jest od wielu lat. Kiedy dokładnie zaczynają się początki muzykoterapii?

Historia muzyki

Pojęcie muzykoterapii jest ściśle związane z muzycznymi pojęciami, dlatego konieczne jest zagłębienie się w historię i rolę muzyki. Pierwsi ludzie wykonywali różne dźwięki, aby się ze sobą porozumiewać i ostrzegać przed zbliżającymi się zagrożeniami. Ludzie wykorzystywali naturalnie występujące dźwięki i rytmy. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb pojawiły się nowe, związane z potrzebą kultury i rozrywki. Już 1000 lat p.n.e powstały pierwsze prowizoryczne instrumenty, które towarzyszyły podczas zabaw.

Szamani

Szamani pełnili ważną rolę w społeczeństwie. Podczas rytuałów wypowiadali tajemnicze słowa i intonowali różne dźwięki. Wprowadzali się oni w stan transu przy spożyciu roślin halucynogennych oraz przez wybijanie rytmu na bębenku i monotonne śpiewanie. Rzekomo muzyka i inne czynności wykonywane przez szamana miały na celu wypędzanie chorób, złych duchów, pozwalały także na kontakt z duszami zmarłych.

Pierwsze publikacje o roli muzyki

Uczeni interesowali się, w jaki sposób muzyka wpływa na człowieka. Zdawali sobie sprawę, że stanowi ona nieodłączny element życia. Pierwszy traktat „Księga obyczajów”, zawierający rozważania na temat roli muzyki powstał w V w. p. n. e na Dalekim Wschodzie podkreśla wpływ muzyki na obyczaje człowieka. Również Konfucjusz określał muzykę jako czynnik wpływający na ludzkie myślenie i zachowanie. Innymi słowy, tworzyli oni podstawę do powstania nowej dziedziny nauki.

Koncepcje średniowieczne

W średniowieczu muzyka religijna miała prowadzić do oczyszczenia i bliższego kontaktu z Bogiem. W wielu traktatach parafrazowano biblijną przypowieść, jak cierpiący na depresję Saul ozdrowiał słuchając Dawida grającego na cytrze.

Psychologiczna rola dźwięku

Również w renesansie temat wpływu muzyki na ludzi nie był obojętny. Według Zarlina muzyka była symbolem równowagi między duszą a ciałem. Z kolei w XVIII wieku niemiecki teoretyk muzyki Adam Kirscher w swojej pracy Dźwięk i sztuka dźwięku zaznaczył , że muzyka wywołuje w ludziach konkretne odczucia, zatem za pomocą dźwięków można wpływać na samopoczucie człowieka. Psycholog.

Systematyka

Ludzie mają różny kontakt z muzyką. Niektórzy ją tworzą, inni tylko słuchają. Zadaniem badaczy było określenie, w jaki sposób wpływa ona na człowieka. Zdawali sobie sprawę, że istnieje wiele instrumentów oraz elementów muzycznych. Obecnie istnieje cała masa teorii i twierdzeń dotyczących wpływu poszczególnych składników muzyki na człowieka.

 

Zdrowie
Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?

Spędzanie czasu przed ekranami laptopów i smartfonów to znak dzisiejszych czasów. Komputery i inne urządzenia multimedialne służą nam bowiem nie tylko do pracy i nauki, ale zapewniają również rozrywkę. To w nich szukamy informacji, oglądamy filmy, kontaktujemy się ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że przed ekranami spędzamy całe dnie, co …

Zdrowie
Mięta i jej morfologia.

Mięta jest znana z zastosowania w chemii, ziołach, herbatach, kosmetykach. Mięta jest bardzo dobrym ziołem, które pozwala ukoić ból brzucha, problemy jelitowe, wzdęcia. Jak i również jest stosowana w pastach do zębów, gumach do żucia i tak dalej. Uzależnienie od ogrodnictwa nie jest najgorszym z życiowych wyborów. – Cora Lea …

Zdrowie
Lipa i jej właściwości.

Lipa to piękne drzewo, o którym pisał Jan Kochanowski. Mówił o tym, że gość może siąść przy lipie, schować się przed słońcem.  Lipa to stare okazałe drzewo, którego liście i kwiaty są stosowane w herbatach ziołowych. Ci, którzy cierpią na alergie, wiedzą, jak bardzo może uprzykrzyć życie, łzawienie oczu, katar, …