Pozytywny wpływ muzyki na człowieka znany jest od wielu lat. Kiedy dokładnie zaczynają się początki muzykoterapii?
Historia muzyki
Pojęcie muzykoterapii jest ściśle związane z muzycznymi pojęciami, dlatego konieczne jest zagłębienie się w historię i rolę muzyki. Pierwsi ludzie wykonywali różne dźwięki, aby się ze sobą porozumiewać i ostrzegać przed zbliżającymi się zagrożeniami. Ludzie wykorzystywali naturalnie występujące dźwięki i rytmy. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb pojawiły się nowe, związane z potrzebą kultury i rozrywki. Już 1000 lat p.n.e powstały pierwsze prowizoryczne instrumenty, które towarzyszyły podczas zabaw.
Szamani
Szamani pełnili ważną rolę w społeczeństwie. Podczas rytuałów wypowiadali tajemnicze słowa i intonowali różne dźwięki. Wprowadzali się oni w stan transu przy spożyciu roślin halucynogennych oraz przez wybijanie rytmu na bębenku i monotonne śpiewanie. Rzekomo muzyka i inne czynności wykonywane przez szamana miały na celu wypędzanie chorób, złych duchów, pozwalały także na kontakt z duszami zmarłych.
Pierwsze publikacje o roli muzyki
Uczeni interesowali się, w jaki sposób muzyka wpływa na człowieka. Zdawali sobie sprawę, że stanowi ona nieodłączny element życia. Pierwszy traktat „Księga obyczajów”, zawierający rozważania na temat roli muzyki powstał w V w. p. n. e na Dalekim Wschodzie podkreśla wpływ muzyki na obyczaje człowieka. Również Konfucjusz określał muzykę jako czynnik wpływający na ludzkie myślenie i zachowanie. Innymi słowy, tworzyli oni podstawę do powstania nowej dziedziny nauki.
Koncepcje średniowieczne
W średniowieczu muzyka religijna miała prowadzić do oczyszczenia i bliższego kontaktu z Bogiem. W wielu traktatach parafrazowano biblijną przypowieść, jak cierpiący na depresję Saul ozdrowiał słuchając Dawida grającego na cytrze.
Psychologiczna rola dźwięku
Również w renesansie temat wpływu muzyki na ludzi nie był obojętny. Według Zarlina muzyka była symbolem równowagi między duszą a ciałem. Z kolei w XVIII wieku niemiecki teoretyk muzyki Adam Kirscher w swojej pracy Dźwięk i sztuka dźwięku zaznaczył , że muzyka wywołuje w ludziach konkretne odczucia, zatem za pomocą dźwięków można wpływać na samopoczucie człowieka. Psycholog.
Systematyka
Ludzie mają różny kontakt z muzyką. Niektórzy ją tworzą, inni tylko słuchają. Zadaniem badaczy było określenie, w jaki sposób wpływa ona na człowieka. Zdawali sobie sprawę, że istnieje wiele instrumentów oraz elementów muzycznych. Obecnie istnieje cała masa teorii i twierdzeń dotyczących wpływu poszczególnych składników muzyki na człowieka.